HÜSEYİN DEMİR’DEN YENİ NESİL SİPSİ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :04.06.2024 21:25

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > HÜSEYİN DEMİR’DEN YENİ NESİL SİPSİ

04.06.2024 Sal, 21:25

Burdur’lu Kültür Bakanlığı Sipsi imalat ve icra sanatçısı Hüseyin Demir (64), Su kamışından yapılan sipside çığır açacak adım atarak Sipsi’yi ilk defa ağaçtan yapmayı başardığını söyledi.

Demir: “57 yıldır sipsi imal ediyorum. Bu süre zarfında sipsiye yenilikler katmak için bir çok çalışmalarım var. İlk defa sipsiye ahşap uygulama yaptım. Bunda da başarılı oldum. Artık 8 ayrı seste sipsi yapabilmekteyim. Bunu da müzik dünyasına yeni bir üye olarak bırakacağım. çaldığım enstrümanların tamamını ahşaba döndürdüm” dedi.

Hüseyin Demir şunları söyledi: “Çok değişik ağaçlardan en az 30-35 ağaçtan denedim ve en iyi sonuçlara ulaştım. Ağaçlarda aradığımız özellik uzun süre çalındığı zaman hem cukcuk dediğimiz ağızlığının hem de gövde bölümünün nemden etkilenmemesi için özel işlemler düşündüm. Bir gün boyunca çalınsa bile bu enstrümanda bir yorulma, tıkanma olmayacak. Bu da sipsi de yapılabilecek en uç noktalardan birisidir. Cukcuk dediğimiz ağızlık kısmı gene su kamışından yapılıyor ama özel bir işlemden geçirerek dayanaklılığını artırdım ve ağaç sipsi ile uyumlu hale getirdim. Uzun saatler çalınabilecek duruma geldi. Kamış, tabiki icracıya göre kısa sürede şişiyor, ıslanıyor, çabuk deforme oluyor. Yeni yaptığımız ağızlıklar 3-5 sene gider” diye konuştu.
Uzun yıllardır su kamışından sipsi imal eden Demir: “her bölgenin su kamışından sipsi olmuyor. Ağaçlarda da özellikli ağaç gerekiyor onu tespit ettim. Çok değişik ağaçlardan test ettim. Kaval ve zurnanın yapıldığı ağaçlardan bu olmuyor ne yazık ki, onlar iyi sonuç vermedi. Değişik ağaçlara yöneldik. Bu ağaç sipsi üzerine 6-6,5 yıldır uğraşıyorum. Yeni ürettiğim sipsi ailesinde ilk defa çalınmaya hazır yeni bir enstrüman ürettim. Tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurdum.” .

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber