“KAÇAK AVCILIĞI BİTİRECEĞİZ” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :27.01.2015 23:38

Anasayfa > Burdur, Güncel > “KAÇAK AVCILIĞI BİTİRECEĞİZ”

27.01.2015 Sal, 23:38

KAÇAK AVCILAR İNSANSIZ HAVA ARACIYLA TESBİT EDİLECEK

 

Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk Türkiye’de ilk defa kendileri tarafından kaçak avcılıkla mücadele için insansız hava aracı kullanacaklarını belirtti.

Yılmaztürk Türkiye’de ilk defa 6. Bölge Müdürlüğü’nün bütçesine Kaçak avcılıkla Mücadele için insansız hava aracı bütçesi koyduklarını belirterek araçla inilmesi zor sarp arazilerdeki kaçak avcıları tesbit edeceklerini kaydetti.

Doğa Koruma, yaban hayatı ve biyolojik çeşitlilikte  son yıllarda büyük bir ivmeyle Dünya standartlarınının yakalandığını  aktaran Yılmaztürk “Dünyada bizden çok çok önce başlayan İspanya gibi ülkelere yaptığımız ziyaretlerde de  gördük. Doğa Koruma konusunda dünya standartlarını yakaladık.” Dedi.

2015 yılının kaçak avcılıkla mücadelede ivme yılı olacağını vurgulayan Yılmaztürk “Bölge müdürlüğümüz  olarak gerek Personel ve gerekse teknik donanım olarak hazırlıklarımızı yaptık.  Türkiye de ilk defa hizmet satın alma yoluyla daha seri olarak çalışmak için Antalya  gidengelmez ve Antalya Düzler Çamında kaçak avcılık ve yaban hayatı konusunda envanter çalışmalarımızı başlattık. Ekiplerimiz 24 saat araziyi kontrol ediyorlar. Bu konuda Teknolojiyi de kullanıyoruz.  2015 yılında yatırım ödeneklerimize alarak Fotokapanları kurduk. Kurma amacımız sadece Koruma amaçlı değil  yaban hayatının envanteri, gözlemleme  konularında bize done sunacak.  Uzmanlarla biraraya geldik. Fotokapanlar sadece tilki, yaban domuzu, geyik var, yaban keçisi var bunlardan daha ziyade, yaban hayatının yaşam döngüleri,  yaşam alanları ve Sosyal hayatları ile ilgili bilgi ve örneklemeler sunacak. Türkiye’de ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor.” Dedi.

Bölge Müdürlüğü olarak kaçak avcılığa kesinlikle taviz vermeyeceklerini  kaydeden Yılmaztürk şunları söyledi; “Türkiye’de ilk defa biz kaçak avcılığı kesinlikle taviz vermeyeceğiz.  2012 Kasım dan bu yana Genel Müdürlüğümüzün takdirini kazandık. Bölge müdürlüğü olarak büyük bir mücadele içindeyiz, Türkiye’de örnek bir bölge müdürlüğü olduk. Çalışmalarımızı her yıl daha iyi sonuca götürmek için çaba içerisindeyiz. Ülkemizdeki Avcılık kulüpleri ile entegre çalışıyoruz. Bohçacı denen kaçak avcılar aynı zamanda yaban hayatını tehdit ettiği gibi ülkede yasal avlanma yapan insanların hakkını da gasp ediyorlar.  Bizim aynı zamanda yasa ve kurallara uyan insanların da hakkını korumak gibi bir misyonumuz var.”

Bölge Müdürlüğü araçlarının kaçak avcılıkla mücadeleye yönelik araçlar olduğunu aktaran Yılmaztürk “olay anını tesbit için araçlarımızın önünde kamera sistemleri var. Türkiye’de İlk defa kaçak avcılıkla mücadele için uzaktan kumandalı hava aracı için bütçe ayırdık. Bu araçla sarp arazileri tarayarak kaçak avcılarla mücadele edeceğiz.  2015 yılında daha bilinçli çalışacağız, biz şunu diyoruz Kaçak avcılık diye bir kelimeyi lügatten sileceğiz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber