KALKINMA BAKAN YARDIMCISI CEYLAN BURDUR’DA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :13.11.2014 20:38

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > KALKINMA BAKAN YARDIMCISI CEYLAN BURDUR’DA

13.11.2014 Per, 20:38

KALKINMA BAKAN YARDIMCISI MEHMET CEYLAN BURDUR’DA

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV)’ün düzenlediği “Kobilerin Orta Gelir Tuzağından Kurtarılmasında Kalkınma Politikaları” Konferansına katılmak üzere Burdur’a geldi.

Ceylan Konferansta yaptığı konuşmada 2002 yılından bu yana Ak Parti hükümetlerinin uyguladığı politikalr sonucu klişi başına düşen gelirin 3 kattan fazla arttığını söyledi. Ceylan 2002 yılında 230 Milyar Dolar olan Milli Gelir Büyüklüğü’nün 2013 yılında 820 Milyar dolara ulaştığını kaydetti. Ceylan bu rakamın 2017 yılında 971 Milyar Dolar 2023 yılında ise 2 Milyar Trilyon dolar olmasını hedeflediklerini belirtti.

Ceylan ilk olarak Burdur Valisi Hasan Kürklü’yü ziyaret etti. Ceylan daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Doku Kültürü Laboratuvarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Ceylan burada yaptığı açıklamada Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Burdurun gurur kaynağı olduğunu söyledi. Ceylan “Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının desteği ile açılan bu laboratuvar ishal nedeniyle buzağı ölümlerini önleme amaçlı yerli aşı üretimini gerçekleştirecek. Aşı üretimi son derece önemli.  İthal aşılar yerli hayvanlara tam manasıyla uyum sağlayamıyor. ” dedi.

Ceylan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kobilerin Orta Gelir Tuzağından Kurtarılmasında Kalkınma Politikaları” Konferansınd olduğunu belirtti. Dünya Ülkelerinin 2008 yılında yaşanan krizi atlatmaya çalıştığını aktaran Ceylan “ Ülkeler 2008 de yaşanan krizi atlatmaya  çalışıyor. Kaç yıldır Avrupa bölgesi bu ekonomik krizden kurtulmanın çabası içerisinde. Avrupa kriz içindeyken, ihracatımızın önemli bölümünü Avrupa’ya yapmamızdan dolayı bizde Türkiye olarak etkilendik.  Ama şimdi ekonomik kıpırdanmalar var. Büyüme oranlarımız Avrupa’ya göre daha iyi. Bu krizden kurtulmanın gayretleri içindeyiz.Dünya ülkeleri bu krizi atlatmak ve yeni krizlerle karşılaşmamak için elinden gelen gayreti göstermekte. “ dedi.

2002 yılında itibaren Ak Parti iktidarları döneminde ülkede reform niteliğinde çok önemli işlerin başarıldığını kaydeden Ceylan “ Ülkemizde bir çok alanda reform niteliğinde işler başarıldı. Çok önemli ilerlemeler kaydedildi. 2002 yılından 23o Milyar Dolar olan Milli Gelir büyüklüğümüz  2013 yılında 822 milyar dolara ulaştı.  Yaklaşık 3 katından fazla artış var. 2017 yılında yaklaşık 971 milyar dolar seviyesine yükselecek. Tahminlerimiz bu şekilde. “ ifadelerini kullandı.

Hükümetin 2023 hedefleri olduğunun altını çizen Ceylan şunları söyledi; “hükümetin 2023 yılı  hedefleri var. Bunlar ciddi hedefler. 2023 yılında Milli gelirde 2 trilyon doları hedefliyoruz, kişi başına milli gelirde 25 bin dolar hedefliyoruz. İhracatda 500 Milyar doları hedefliyoruz. Bu hedefler çok da kolay ulaşılabilecek hedefler değil ama ulaşılamayacak hedeflerde değil. Önemli olan şimdiden hazırlık yapmak, planlarını, programlarını buna göre hazırlamak biz de bu çerçevede onuncu 5 yıllık kalkınma planımızı hazırladık ve yürürlüğe soktuk. Bu plânda 2023 hedeflerine ulaşma yolunda çok ciddi tedbirlerimiz var. Son 10 yılda çok önemli başarılar elde ettik. İkinci bir atılım dönemini başarıyla gerçekleştirmemiz gerekiyor. İkinci atılım döneminde reformları başarıyla gerçekleştirmemiz gerekiyor. Halterci yerden alıp önce bel hizasına getirir soluklanır kendine gelir, ikinci bir atılım yapmadan önce ben ona benzetiyorum. Biz halteri aldık bel hizasına kaldırdık ama ikinci bir atılımla omuza kadar yükselteceğiz 2023 te. İkinci atılımın hazırlıklarını yapıyoruz. Onuncu Kalkınma Plânı Türkiye’nin gerçekleri göz önüne alınarak dünyadaki gelişmeler doğrultusunda hazırlanmıştır.”

Konferansa Burdur Valisi Hasan Kürklü, TOSYÖV Genel Başkanı Yalçın Sönmez, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci  ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri ile sanayiciler katıldı. Konferans Sonunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı Ceylan’a Mehmet Akif Ersoy’un portresini hediye etti.

1-IMG_4657 1-IMG_4659 1-IMG_4667 1-IMG_4682 1-IMG_4719 1-IMG_4734

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber