KELİME ATÖLYESİ SERGİSİ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :04.06.2024 10:44

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > KELİME ATÖLYESİ SERGİSİ

04.06.2024 Sal, 10:44

BURDUR’da unutulmaya yüz tutmuş, kullanılmayan fakat anlam yoğunluğu yüksek kelimelerin yer aldığı ‘Kelime Atölyesi’ sergisi açıldı.
Cumhuriyet Parkı’ndaki serginin açılışını Burdur Valisi Türker Öksüz ile protokol üyeleri yaptı.
Burdur’da Etkin Sürdürülebilir Tamamlayıcı Eğitim (BESTE) projesi kapsamındaki sergide, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge biriminde görevli öğretmenlerle birlikte, çeşitli okullarda görevli 5 Türk Dili ve Edebiyatı ve 5 Görsel Sanatlar öğretmeni tarafından derlenen yerel konuşma ağzında unutulmaya yüz tutmuş ve kullanılmayan kelimeler anlamlarıyla birlikte yazılarak süsleme ve bezemelerle sanatsal eserlere dönüştürüldü.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge biriminde görevli Görsel Sanatlar Öğretmeni Emine Akkeyik: “bu projenin amacı daha önceleri Burdur’da atalarımızın, büyüklerimizin kullandığı kelimeleri şu an çocuklarımız çok fazla bilmiyor. Bunları yeni nesile aktarma adına böyle bir çalışma yaptık. Unutulmuş bir çok kelimemiz var ve bunların anlam bütünlüğü çok fazla. Bunları anasınıfından başlamak üzere tüm öğrencilerimize gösterebilmek adına bu sergimizi hazırladık. Üst tarafa kelimelerin telaffuzlarını, alt tarafına anlamlarını yazdık. Kenarlarına da kelimeyi anlatan desenlerle süsledik” dedi.
Akkeyik, kelimelerin derlenmesi çalışmasının yaklaşık 6 ay sürdüğünü söyledi. Sergi Kültür Merkezinde 4 gün süreyle açık kalacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber