LİSİNİA’DA AÇILIŞ GÜNÜ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :25.04.2019 9:10

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > LİSİNİA’DA AÇILIŞ GÜNÜ

25.04.2019 Per, 9:10

-BURDUR’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa alanında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile kurulan yeni birimler hizmete girdi. Tedavisi tamamlanan bir leylek ve iki Pelikan doğal ortamlarına bırakıldı.
Lisinia Doğa Proje alanında TKDK desteği ile yapılan yeni distilasyon (damıtma), ekstraksiyon (ayırma), kurutma ve öğütme sistemleri ile Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile yapılan Solar enerji tesisinin kurdelası Vali Hasan Şıldak, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mehmet Çelik, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan, TKDK İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp tarafından kesildi.
Lisinia doğa Proje alanı sorumlusu Öztürk Sarıca yeni yapılan tesisler hakkında Vali Şıldak ve beraberindekilere bilgi verdi.
Burdur’un turizm şehri olma yolunda doğru bir şekilde ilerlediğini söyleyen Vali Şıldak “bu manada çok güzel kültürel değerlere, hem de doğal güzelliklere sahibiz, hazine yatıyor Burdur’da. Bunları iyi bir pazarlama ve destinasyon planlamasıyla inşallah önümüzdeki senelerde Burdur ekonomisinin ayaklarından birisinin de turizm olarak geliştiğini göreceğiz. Turizmin çeşitlenmesi ve alternatif turizm seçeneklerinin ön plana alınması ülkemizin de bir gerçeği. Artık insanlar klasik tatil anlayışının dışına çıkıp otellerde hapsolup vakit geçirmek yerine farklı arayışlar içinde. Bu manada ekoturizm kavramı önümüze çıkıyor ve ön plânda yer alıyor. Ekoturizm içinde de tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve bunların farklı versiyonlar olarak tüketicilere ziyaretçilere sunulması da ayrı seçenekler oluşturuyor. Burdur bu anlamda çok şanslı. Herşeyden önce Isparta ile birlikte bölgesel olarak baktığımızda gül ve özellikle de son yıllarda öne çıkan lavanta turizmi başlı başına bir seçeneği haline geldi ve ilimizde bu alanın lokasyon olarak Salda Gölü’ne de yakın oluşu bu seçeneği daha güçlü hale getiriyor. Bugün önemini vurgulamaya çalıştığımız bu tesis, lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitkilerin ürüne ve markaya dönüşmesi, tüketiciye sunulması açısından çok önemli. Şunu ifade edebiliriz ki Lavanta turizmi konusunda Burdur daha iddialı, daha kendine güvenen bir yapı arz ediyor. Bu tesisin ilimize ve turizmine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
TKDK İl Koordinatörü Mesut Yıldıran’da yapılan yatırıma yüzde 55 oranında destek sağladıklarını belirterek “yatırım tutarı 580 bin lira. Bizden aldığı hibe ise 320 bin lira. Biz kurum olarak Tıbbi Aromatik bitkilerin yetiştiriciliği anlamında yaklaşık 260 proje desteklemiştik. Ancak tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi konusunda bu ilk proje” diye konuştu.
Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan’da Burdur Bölgesi olarak Tıbbi Aromatik bitkiler konusunda atılım halinde olduklarını söyledi.
Darcan “üreticimiz bize hep ürettikleri tıbbi aromatik bitkileri nerde değerlendirebileceklerini soruyordu. Bu tesis bizim gıda mevzuatımıza göre hazırlanmış ve son teknolojiyi kullanan Burdur ilindeki ürünlerin değerlendirilebileceği güzel bir tesis oldu. Bu tesis Burdur’daki tıbbi aromatik bitkilerin sürdürülebilirliği açısından en önemli adımlarından birisi olacak” ifadelerini kullandı.

Lisinia Doğa Sorumlusu Öztürk Sarıca’da yeni hizmete giren tesiste kullanılacak enerjiyi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün desteği ile Solar enerji ile birlikte güneşten sağlıyacaklarını belirtti. Sarıca “dolayısıyla doğaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.
Daha sonra tedavisi tamamlanan leylek proje alanında iki pelikan ise Burdur Gölü kenarında doğaya bırakıldı. Proje alanına sembolik lavanta dikimi yapıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber