MAKÜ 10 YAŞINDA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :24.03.2016 12:02

Anasayfa > Burdur, Güncel > MAKÜ 10 YAŞINDA

24.03.2016 Per, 12:02

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin 10’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Köprübaşı mevkiinden başlayan yürüyüşte öğrenciler tarafından teröre karşı dövizler taşındı, sloganlar atıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından çelenk sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yürüyüş Merkez Yerleşkeye kadar devam etti.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’ndaki törene Burdur Valisi Hasan Kürklü,  Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, , akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz MAKÜ’nün  farkındalığı ve gelişmesinin resmini ortaya koyabilmek adına bir dizi çalışmalar yürüttüklerine vurgu yaptı. Rektör Korkmaz  “İnşallah 11. yılımız ve sonraki yıllar daha da etkin ve başarı bir şekilde devam edecek. Üniversitemizin her türlü gelişme süreçlerini, varlığını gerek akademik kadromuzla gerekse şehrimizle birlikte yapacağımız çalışmalarla yürütmeye devam edeceğiz. Bugün ayrıca son 1 yıl içinde üniversitemizin akademik kadrosuna katılan veya akademik kariyerini tamamlayarak bir üst kariyer basamağına adım atan öğretim üyesi arkadaşlarımızın binişlerini de giydireceğiz. Üniversitemiz 10. yılını kutlarken önemli bir ivme ve gelişme kat ediyor. Son 1 yıl içinde 10 yeni profesörümüz, 16 doçentimiz ve 47 yardımcı doçentimiz akademik kadroda yerlerini aldı. Bu piramit yapılanması bakımından üniversitelerin gelişmenin bir görüntüsüdür. Üniversitemizi 6 fakülte ile devraldık. Şu anda büyüme sürecimizde ciddi bir safhaya geçtiğimizi düşünüyoruz.  10 yıllık gelişim birikiminin üzerine üniversitemizin 2.büyüme dönemini gerçekleştirmesini arzu ediyoruz. Bu anlamda kuruluşu gerçekleştirilen İşletme Fakültesi, Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu, Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu, Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu resmen kurulmuş durumdadır. Aynı şekilde Konservatuarımız bu dönem içinde kuruluşunu gerçekleştirdi. Şu anda YÖK aşamasını tamamlamış fakat Bakanlar Kurulu sürecinde olan Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat-Tasarım ve Teknoloji Fakültesi de kuruluyor diyebiliriz. Çünkü Bakanlar Kurulu YÖK çerçevesinde olumlu kanaatlerde bulunuyorlar. Bunların dışında Diş Hekimliği Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ile İletişim Meslek Yüksekokulu gibi birimlerimiz ile üniversitemizin gelişmesini sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Her ilde üniversite olmasının Türkiye’ye önemli katkıları olacağını dile getiren Rektör Korkmaz, maddi, sosyal ya da sağlık açısından başka şehirleri tercih edemeyen öğrencilerin bulundukları şehirlerinde Üniversite okuyor olmalarının eğitim için önemli bir gelişme olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Korkmaz’ın konuşmasının ardından 10 profesör, 16 Doçent ve 47 Yardımcı Doçent’e Binişlerini giydirdi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sibel Karakelle’nin binişini ise Rektör Kokrmaz ile babası İsmail Karakelle birlikte giydirdi.

Daha sonra Vali Kürklü ve Rektör Korkmaz tarafından  ’10.Kuruluş Yılı’ pastası kesildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: BURDUR MEDYA
burdur, burdur haber