MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI TEKİN BURDUR’DA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :09.04.2016 8:43

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Güncel, İlçeler > MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI TEKİN BURDUR’DA

09.04.2016 Cts, 8:43

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen “21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme” konulu konferans vermek ve MAKÜ Eğitim Fakültesi ile Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilecek İşbirliği Protokolü İmza Töreni nedeniyle Burdur’da geldi.

Mehmet Akif Erzoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen “21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme” konulu konferansa Vali Hasan Kürklü, Ak Parti Burdur Milletvekili  Bayram Özçelik, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz günümüzde eğitim meselesinin her zamankindan daha fazla önemini korumakta olduğunu söyledi.

Eğitimin çok fazla speküle edilen bir konu olduğunu kaydeden Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Tekin “ağzı olan konuşuyor diyebileceğimiz bir konu. Asıl rahatsızlığımız her gün gazetelerde yüzlerce haber çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili şunu değiştirdi, bunu değiştirecek,  bunu değiştirme hazırlıkları yapıyor. Bunların yüzde 90’ı yalan.  O yüzden öğretmen yetiştirme ile ilgili olarak bazı şeyleri konuşmak iyi olur diye düşündük “dedi.

Tekin Yeni dönemde beş temel önceliklerinden birisinin öğretmen yetiştirme politikası olduğunu ve ilk adımlarını 2014 yılında attıklarını kaydetti. Tekin “ama kamuoyunda Dershane Kanunu olarak bilindiği için sadece Dershane ile ilgili kısmı çok tartışıldı” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplam 1 Milyon personeli olduğunu anlatan Tekin “853 bin 782 öğretmenimiz var. Bir karar alırken 1 Milyon personelin tamamını  mutlu etmek mümkün değil.” Dedi.

Öğretmenliğin çok kutsal bir meslek olduğunu vurgulayan Tekin “Öğretmenlere çocuklarımızı emanet edeceğiz.  O zaman öğretmenlerin yetiştirilmesi ile ilgili olarak yeni şeyler yapmak lazım, yeni adımlar atmak gerekir.  Ve biz şu noktaya geldik.  Üniversitelerimiz alanlarında uzman gençler yetiştirsin, öğretmen demiyorum, gençler. Biz de bunlardan ihtiyaç duyduklarımızı, ihtiyaç duyduğumuz oranda alalım ve bunları öğretmen yapalım. Yani öğretmenimizi kendimiz yetiştirelim. Yine hükümetin eylem planında, reform paketinde yer alan öğretmen akademisi böyle bir ihtiyacın sonucu. Bunu Üniversitelerle yapacağız.” dedi.

Stajyer öğretmen uygulamasının sebebini açıklayan Tekin, Karaman’da yaşanan olayı örnek vererek şöyle konuştu.

“Bunun sebebi nedir? Niye böyle bir şey yapıyoruz sorusunun da cevabını vereyim. Şimdi bakın arkadaşlar bir milyona yakın personelimiz var Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde. Bir tane öğretmenimiz ya da bir tane personelimiz bir yanlış yapıyor, bütün öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı zan altında kalıyoruz. İşte Karaman’daki olayı hatırlayın. Bütün öğretmenler zan altında kaldı. Biz böyle olaylar yaşanmasın diye biz bunu yapmak için bir yıllık deneme süreci tanımladık. Bu sürecin sonunda bu türden yüz karası, öğretmenler için yüz karası olabilecek nitelikteki tırnak içinde çürük elmaların ayıklanacağı bir süreç ön gördük. Ve bu tür çürük elmalar varsa, ortaya çıkarsa onları hiç kimsenin çocuğunu onlara emanet etmeden sistemin dışına çıkarmayı arzu ediyoruz”

YÖK’le ilgili tasarrufun Anayasa konusu olduğunu söyleyen Tekin “Anayasa’da değişiklik yapılmadan YÖK’le ilgili bir tasarrufta bulunulamaz” dedi.

Tekin ““Oldukça sağlıksız koşullarda hizmet veren dershaneler var, bir tarafta da dört başı mağrur okullarımız var. Apartman dairesinde çocuklara ne anlattığı belli olmayan bir yapı diyor ki, biz okuldan daha itibarlıyız, daha iyiyiz. Buda okullarımıza zarar verebilir durumdu. Biz bütün bu süreçte kavgamızı bunun üzerine odaklandırdık. Okullarımızı itibarlı hale getirelim, öğretmenlerimizin onuru ve şerefiyle kimseyi oynatmayalım” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında İşbirliği protokolü, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Tekin, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, MAKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram tarafından imzalandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber