MÜFTÜ ENVER TÜRKMEN’İN REGAİB KANDİLİ MESAJI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :25.01.2023 21:07

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > MÜFTÜ ENVER TÜRKMEN’İN REGAİB KANDİLİ MESAJI

25.01.2023 Çar, 21:07

Burdur Müftüsü Enver Türkmen Regaip Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türkmen’in mesajı şu şekilde; 

            Hidayet ve rahmet kaynağı olan, Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ayının yaklaştığını müjdeleyen mübarek aylarla buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu Aylar Müslümanlar arasında Üç aylar olarak adlandırılmaktadır. Üç aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar Allah’ın rahmet ve bereketinin sağnak yağmurlar halinde yeryüzüne boşaldığı, manevi huzurun kalplere dolduğu, ilahi rahmetin coştuğu zaman dilimleridir. Üç ayların gelişi, müslüman hassasiyetleri ile yaşayan gündelik sorunlarla savrulan müslüman dimağlar için  yeniden derin bir tefekkürün, esaslı bir murakabe ve kapsamlı bir nefis muhasebesinin yapılması için bulunmaz bir fırsattır.

             Üç aylar, manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı,yaratılış gayesinden kopan kalbimizi onarabileceğimiz, hayatımızı yeniden gözden geçirebilmemize fırsat tanıyan zaman dilimi, kalplerimizi dinleme zamanı, rahmet, mağfiret ve merhamet mevsimidir. Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, geleceğimize yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı sunan, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir. Arzularına gem vuramayan, isteklerini dizginleyemeyen ve hırslarını terbiye edemeyen günümüz insanı için bu kutlu mevsimin habercisi Regaib gecesi, tüm yapıp etmelerinde ne kadar Allah’ın rızasını aradığını sorgulaması açısından büyük bir fırsattır.
            Regaip gecesi yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatmaya çalışalım. Salih ameller işlemeye gayret edelim. Allahla olan ahdimizi yenileyelim ki, Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım. Kendimizi nifaktan, hasetten, kinden, nefretten, ayrımcılıktan uzaklaştıralım. Allah’ın bize vermiş olduğu  nimetlerin farkında olalım. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece bizi yaratan,yaşatan ve varlığından haberdar eden Allaha olsun ki, her gecemiz Regaib olsun.

            Sevgili Peygamberimiz (sav), bu geceye ulaştığında: “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur” diye dua etmiştir. Biz de Peygamber efendimiz gibi “Allah’ım! Aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle” diye dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimizin, Bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyorum.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber