MÜZİK DİNLEYEREK, MAKÜ ÇİFTLİĞİNDE İNEKLERİN SÜT VERİMİ ARTACAK | Gündemburdur.com
Son güncellenme :10.05.2024 15:07

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, İlçeler > MÜZİK DİNLEYEREK, MAKÜ ÇİFTLİĞİNDE İNEKLERİN SÜT VERİMİ ARTACAK

10.05.2024 Cum, 15:07

BURDUR Mehmet Akif Erosy Üniversitesi Delet Konservatuvarı Müdürü Prof.Dr. Zeki Nacakcı’nın hazırladığı proje ile MAKÜ çiftliğindeki büyükbaş hayvanların süt veriminin artırılması hedefleniyor.
Makü Çiftliğinde gazetecilere açıklama yapan Nacakcı: bilindiği üzere müziğin canlılar üzerindeki etkisine yönelik yapılan birçok çalışma vardır. Biz de bu projeyi çıkış noktamızdan bir tanesi de ineklerin süt verimini arttırabilir miyiz düşüncesinden hareketle Makü çiftliğinde müzik denemeleri ile ineklerimizin süt verimlerini arttırmaya yönelik bir proje başlattık bizim bu projedeki dünyadan farkımız ne olacak. Dünyada yapılan projelerin çoğunda klasik müzik daha çok temelli bir araştırmalar yapıldı ama biz de dedik ki biz bunu Türk halk müziği ile beraber yöre müzikleriyle şekillendirebilir miyiz ya da meditatif müziklerle şekillendirebilir miyiz çalışmasını başlattık bunun önce ilk etapta dünyadan çok daha farklı olarak fareler üzerinde raflar üzerinde onların da stres hormonları, süt verimini artırıcı hormonları üzerinde çalışmalarını yaptık. Bu çalışmalarda belli başlı müzikleri belirledik ve daha sonda hangi desibelde vereceğimizi, hangi sürelerle vereceğimizi, ne kadar vereceğimiz gibi konuları belirledikten sonra çiftlikte biz bu inekleri işte şu anda da belki arkadan ses geliyordur bunlara inekleri günün belli saatlerinde müzik dinletiyoruz. Biliyoruz ki inekler en çok süt sağımına giderken stres ediyorlar onlar o noktada farklı müzikler dinletip aslında Pavlov’un şartlı deneysel yapmış olduğu araştırma gibi biz de farklı denemeler yapıyoruz şu an içerisinde. Tabi bunların sonuçlarını henüz almadık ama görünen o ki şu an olumlu yönde gidiyoruz. Çünkü yaptığımız ön araştırmalarına göre ineklerin müziğe çok güzel tepki verdikleri belli. Projeye ilk başladığımızda aşırı şaşırdım. Bu kadar tepki beklemiyordum. Müziğin sesine odaklanıp hareket etmeleri beni mutlu etti. Sanırım ilk etap araştırmalarımızda Türk Halk Müziği, Caz Müziği ve meditasyon müziklerine diğer müziklere oranla daha çok tepki verdikleri görülüyor.” diye konuştu.
Mehmet Akif ersoy Üniversitesi Veterriner Fakültesi Dr. Öğretim üyesi ve Makü çiftlik Müdürü İlktan Baştan ise “Burada lisans ve lisansüstü öğrencilerimize uygulama yaptırdığımız gibi aynı zamanda da üniversitemiz bünyesindeki farklı fakültelerde veya birimlerdeki hocalarımızla birlikte bilimsel araştırma çalışmaları yürütülmektedir. Bunlardan bir örneğini bugün gördünüz. Müziğin Holstein ırkı ineklerdeki süt veriminin üzerine etkisi araştırılmakta. Özellikle yöresel müziklerin etkisi bu bağlamda dikkatimizi çekmekte. Bildiğiniz gibi Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitesi bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler arasında Yükseköğretim Kurumu tarafından hayvancılık alanına özel olarak desteklenen bir üniversite ve burada da bunun bir örneğini görüyoruz burada Güzel Sanatlardan, Konservatuvardan, Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nden, Fen Edebiyat Fakültesinden birçok hocanızın çalışması yürütülmekte, sadece veteriner fakültesi hocalarımızın veya araştırmacılarının çalışmalarıyla sınırlı kalmamakta bu bağlamda bölgemizdeki işletmelere bölgemizdeki hayvancılığa bir model oluşturmayı bir nebze yetiştiricimize faydalı olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber