ODA BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU UYARDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :20.01.2015 9:30

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > ODA BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU UYARDI

20.01.2015 Sal, 9:30

ÇAVUŞOĞLU MESLEK MENSUPLARINI VE MÜKELLEFLERİ UYARDI

Burdur Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Cihat Çavuşoğlu Meslek Mensupları ile İşletme Sahiplerini ve yöneticilerini uyardı.

Burdur SMMM Odası Başkanı Cihat Çavuşoğlu Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı”nın, kullanımı amacıyla 13 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan mecburi meslek kararı ile mali müşavirler ile müşteriler arasında elden sözleşme yapılmayacağını E-birlik projesi kapsamında E-sözleşme döneminin başladığını belirtti.

Çavuşoğlu şunları söyledi; “ Meslek Mensuplarımız; bu kurallara uymadıkları taktir de Meslek yasamız ve ilgili Meslek Kararı gereği yasal kovuşturmaya tabi tutulacaklar. Ücret almadan veya asgari ücret tarifesinin altında iş yapılamayacak, Sözleşmeden dolayı ücret borcu olan müşteriye, müşteri bu borcu ödemeden bir başka meslek mensubunun hizmet vermesi yasak, Bir önceki Meslek Mensubunun aldığı ücretin altında, düşük ücret teklif edilerek iş alınamaz”

Müşterinin başka meslek mensubu ile çalışmak istediği zaman yeni meslek mensubu ile birlikte devir teslim tutanağı düzenleneceğini ve ödenmemiş bir hizmet bedeli varsa, bunun alacak devir teslim tutanağına yazılarak imza altına alınmak zorunda olduğunu kaydeden Çavuşoğlu “ Hizmet sözleşmesine son verilmesi tarihinde, sözleşmeden doğan ödenmemiş hizmet alacağının bulunması halinde, bu alacak için yasal yollara başvurulacaktır. Hizmete ilişkin borç ödenmeden  başka bir meslek mensubunun işi almasının yasak olduğunu vurguladı.

Hizmet sözleşmesi fesih edilmeden, başka bir meslek mensubunun aynı müşteri ile yeni bir sözleşme yapmasının hem yasak hem de yazılım üzerinden mümkün olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu “ Meslek mensuplarımız 3 ay ücret alamazsa işi bırakmak zorundadır. Borç ödenmeden bir diğer meslek mensubunun işi alabilmesi mümkün değildir. Meslektaşımız 3 ay muhasebe ücreti ödenmediği zaman sözleşmeyi feshedip odamıza bildirmek zorundadır. Biz de diğer üyelerimize bu durumu bildireceğiz.  Diğer meslektaşlarımız kesinlikle sözleşme yapmayacaktır. Yaptığı zaman disipline sevkedilir  bunun  sonucun da önce kınama, daha sonra geçici meslekten men, sonuçta da ruhsatın iptali  kararı çıkar yani mesleğinden olur.”

Mali müşavirlerin kesmiş olduğu makbuzları odaların ve Maliye Bakanlığı’nın takip edeceğini aktaran Çavuşoğlu ”Müşterilerimiz  Mağdur olmamaları için muhasebe ücretlerini aylık aylık ödemek zorundalar. Nakit, kredi kartı ya da havale mutlaka belgelendirsinler.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber