OKULUMUZ KAPANMASIN ÇAĞRISI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :19.07.2019 15:31

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > OKULUMUZ KAPANMASIN ÇAĞRISI

19.07.2019 Cum, 15:31

BURDUR Merkez Kayaaltı Köyü’nde öğrenci sayısının azlığı nedeniyle kapatılması gündemde olan Kayaaltı Köyü’nde kadınlar isyan etti.
Köy meydanında CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker köylülerle sohbet ederek okulun durumu hakkındaki gelişmeleri köylülere aktardı.
Kayaaltı Köyü sakinlerinden Keziban Özçelik “biz okulumuzun kapatılmasını istemiyoruz. Okulumuz elden gittimi, köyümüz bitti. Bu köy hakim, savcı, öğretmen çıkardı. Okulumuz kapanırsa köyümüz biter. Okulumuz kapanmasın” dedi.
Nilgün Akgün isimli kadında “Biz gerekirse önünde yatarız, okulumuzu yıktırmayız. Çocuklarımızın okumak için uzağa gitmesini istemiyoruz. Başka memlekette rezil olmasını istemiyoruz. Köyün kadınları olarak köyümüzün okulunun kapatılmasına karşıyız” diye konuştu.
Öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle kapatılması ve depreme dayanıksız çıkması nedeniyle yıkılması gündemde olan Kayaaltı ortaokulu önüğnde basın açıklaması yapan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker buraya siyasi kaxanç sağlamak adına gelmediklerini söyledi.
Göker “köyün ileri gelenleri basın açıklaması yapacaklarını belirterek bizlerin de destek vermesini istedi. Bu çağrıya destek vermek için buraya geldik. Ancak dün akşam üzeri gerek muhtar ve köylünün aranarak bu açıklamanın ertelenmesini, böyle birşey yapılması halinde muhtarın ve köylünün aleyhine işlem yapılacağı söylendiği için şu anda sadece Cumhuriyet Halk Partisi oalrak buradayız” dedi.
Parti olarak her daim haklı gördükleri, ezilenin yanında olmayı şiar edindiklerini kaydeden Göker şunları söyledi; “kapatılması gündemde olan okulumuzda öğrenci sayısının yetersiz olduğu söyledin. Çevre köylerden buraya gelen öğrencilerle bu tamamlanabilir. Hemen yanındaki 2,7 Km uzaklıktaki Bayındır köyünden öğrenci getirilebilir. Sayısal açık kapanabilir, bu bir bahane değildir. İkinci gerekçe ise binanın ürük ve depreme dayanıksız olduğu yönünde. Burada da şunu söylemek istiyorum. Yaklaşık 4 yıldır Burdur Devlet Hastanesi Üniversiteden alınan bilirkişi raporu ile sağlıksız ve depreme dayanıksız olmasına rağmen hizmet veriyor. Orada bu hizmeti veren devlet burada köylüye neden bu hizmeti vermekten imtina ediyor. Şimdi bunu aklımıza getirmek istemiyoruz ama bu köy yıllardır düşünceleri ile öne çıkmış ve Cumhuriyet Halk Partisini desteklemiştir. Bunun arkasında siyasi bir iradeyle bu köy cezalandırılmak mı isteniyor. Biz bunun merakı içerisindeyiz ve bu konuda yetkililerden açıklama bekliyoruz. Eğer devletin parası yoksa biz imece usulü le bu parayı toplamaya hazırız. Biz burada taşın altına elimizi değil gövdemizi koymaya hazırız. Yeter ki yetkililer okulu kapatmaktan vazgeçsinler. Bırakın çocuklar kendi köyünde okusun”

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Özgür çoban

Bu şekilde devam ederse köylerimizde 60 yaşının altında insan kalmayacak çocukları okutmak için aileler ilçe ve illere göç ediyor önlem alınmalı örneğin burdurun örnek köylerinden Başpınar köyünde şu an 2 eksik öğrenci yüzünden ilk ve ortaokul kapandı yazik…

21.07.2019, 19:54


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber