ÖZÇELİK “TKDK 2022 YILINDA UMUT OLDU” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :03.01.2023 20:36

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Genel, Güncel > ÖZÇELİK “TKDK 2022 YILINDA UMUT OLDU”

03.01.2023 Sal, 20:36

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın  2022 yılına ait Burdur  yatırımları ile ilgili açıklamada bulundu.

41 PROJEYE 32,7 MİLYON HİBE ÖDENDİ
Burdur’da 2022 yılı içerisinde 41 projeye 32,7 Milyon TL hibe ödendiğini belirten Milletvekili Bayram Özçelik “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüz; kuruluş amacı olan, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların, Türkiye’de kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetlerde kullanılmasını sağlama misyonu ve vizyonu çerçevesinde, 2022 yılı içerisinde 41 projeye toplam 32.7 milyon lira hibe ödemesi yaparak geride bıraktığımız yılı başarılı çalışmaları ile tamamladı. Tamamı geri ödemesiz olmak üzere yatırımcılarımızın hizmetine sunulan bu destekler ilimiz ekonomisine kuşkusuz büyük bir katma değer sağlamakla kalmayıp, bünyesinde istihdam ettiği 84 kişiyle de çiftçilerimizin ve üreticilerimizin hayatına olumlu anlamda etki edecektir. Bir yandan geçmiş yıllarda olduğu gibi yılın son gününe kadar yatırımcıları hibeleriyle buluşturmak için gece gündüz mesai yapan Burdur İl Koordinatörlüğü; yöneticisinden çalışanlarına kadar tüm personelin özverili çalışmaları sonucunda, 11. Başvuru çağrı dönemine ait 85 projenin kabulünü onaylayıp teknik ve idari incelemelerini başlatmıştır.” İfadelerine yer verdi.
107 Milyonluk Sözleşme İmzalandı
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme alanında 36 projenin sözleşmesinin imzalandığını belirten Milletvekili Bayram Özçelik “302- Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirine yönelik kabul edilen, tıbbi aromatik bitkilerin ekim-dikim ve işlenmesi, arıcılık, zanaatkarlık, katma değerli yerel ürün, mantarcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji yatırımları, arıcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliğinden oluşan 36 proje ile sözleşme imzalanmış olup yatırım tutarı 107 milyon ve destek tutarı yaklaşık 58 milyon liradır. Geri kalan projelerin de incelenme süreçleri devam etmekte olup, uygun bulunanlar ivedilikle sözleşme aşamasına yetiştirilecektir.” dedi.
2022 ‘de LEADER Yaklaşımı Uygulanmaya Başladı
LEADER kapsamında 1.7 Milyon Liralık proje kabulü gerçekleştirildiğini belirten Milletvekili Bayram Özçelik “Avrupa Birliği tarafından yenilikçi bir metot olarak başlatılan ve yerel düzeyde yerel aktörlerin (belediye, sivil toplum kuruluşları, dernek vb.) katılımını attırarak kırsal kalkınmada entegre ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etme stratejisine dayanan LEADER yaklaşımı kapsamında da proje kabullerine başlayan Burdur İl Koordinatörlüğü, Kemer-Karamanlı ilçelerinin ortak oluşturduğu ve yatırım tutarı 1.7 milyon lira olan projenin de incelemesini tamamlayarak kendileriyle sözleşme imzalamış, akabinde avans ödemesi yapılmıştır.” Dedi.
TKDK Harman Olana Derman Olmaya Devam Edecek
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik: ”IPARD fonlarının sağlam mali yönetim prensiplerine uygun olarak, şeffaf ve etkin bir şekilde kullandırılması Tarım ve Orman Bakanlığımızın ve TKDK’nın en önemli sorumluluklarından olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Kurumumuz uluslararası sıkı denetimlere tabi olarak iş ve işlemlerini yürütmekte olup, tüm kontrol süreçleri ve ödemeler AB Akreditasyon Kriterleri gözetilerek en hassas şekilde gerçekleştirilmektedir.
Türkiye-AB Mali işbirliğinin bir yansıması olan IPARD Programı ile AB’nin Ortak Tarım Politikasına ilişkin müktesebatı ve kırsal kalkınma yaklaşımları, gerçekleşen bu yatırımlarla ülkemize aktarılmakta, destek alan işletmelerimizin AB standartlarında üretim yapmasına ciddi katkılar sunmaktadır. Harmanı olana derman olmaya devam ederek, TKDK’nın “sen üret yeter” sloganıyla 2022’de olduğu gibi 2023 yılında da çalışmalarımızı sürdürerek desteklerimizi üreticilerimizle buluşturma gayreti içinde olacağımızı ifade ediyor, Türkiy Yüzyılında yatırımlarımız devam edecek.”şeklinde ifadelerde bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber