SERACILIK İSTİŞARE TOPLANTISINDA KONUŞULMAYAN KALMADI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :22.11.2021 21:55

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > SERACILIK İSTİŞARE TOPLANTISINDA KONUŞULMAYAN KALMADI

22.11.2021 Pts, 21:55

BURDUR Valisi Ali Arslantaş başkanlığında ‘Burdur’un tarımsal üretimine önemli bir katkı sağlayan örtü altı yetiştiriciliği, paydaş kurum, STK ve üreticilerin katıldığı Örtüaltı Bitki Yetiştiriciliği İstişare toplantısında masaya yatırıldı.
İl Özel İdaresi Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “
Burdur örtü altı yetiştiriciliğinde Türkiye’de dördüncü sırada yer alarak bu alanda azımsanamayacak bir başarı kat etti. Burdur; Mersin, Muğla, Antalya gibi illerin hemen peşinde. Önümüzdeki üç ilin de deniz kenarında daha yumuşak iklimlere sahip olan iller olduğunu gördüğümüzde bu başarının nasıl azımsanamayacak bir durum olduğunu tespit etmek de çok zor değil. Madem bu kadar ciddi bir örtü altı varlığımız var ve her geçen gün de bir önceki güne göre katlayarak devam etmekte öyleyse yönetilebilir bir hale gelmesi için sizlerin karşılaştığınız sorunları çözme gayreti içerisindeyiz” dedi.
Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul’da “İlimiz 10 bin 850 dekar kayıtlı örtü altı alanına sahiptir. Yayla seracılığında ise piyasa fiyatlarını ilimiz Söğüt, Karamanlı, Gölhisar ve Tefenni İlçeleri belirlemektedir. 2016 yılında 4333 dekar olan kayıtlı alan 2021 yılında 10 bin 850 dekara ulaşmış yine yapılan tespitlere göre kayıtlı olmayan örtü altı alanlarımız ile bu alanın 15 in dekara yakın olduğunu bilmekteyiz” dedi.
Konuşmalardan sonra sektör temsilcileri üretim ve pazarlamada karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Toplantıda konuşulanların not alındığını söyleyen Vali Arslantaş “bir dokunduk bin ah işittik. Arkadaşlarımız bunların tamamını not aldılar. İlgili Kurum ve kuruluşlar hem kendilerine düşeni, hem diğer kuruluşlara sağlayacakları katkılara yönelik çalışmaları yapacaklar. Bu bir ilkti” dedi.
Toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Tarım İlçe Müdürleri, STK Temsilcileri, 10 dekarın üzerinde serası bulunan üreticiler, hal komisyoncuları, sera yapımı ile ilgilenen firmalar, tedarikçi firmalar katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber