YARGITAY HATİCE’NİN KATİLİNİN CEZASINI ONADI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :29.02.2024 10:53

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > YARGITAY HATİCE’NİN KATİLİNİN CEZASINI ONADI

29.02.2024 Per, 10:53

BURDUR’un Bucak ilçesinde Hatice Işık’ı (28) eşinin yanında av tüfeği ile öldürdüğü iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ramazan Topay (33)’ın cezası Yargıtay tarafından onandı.
Bucak’ta 2 çocuk annesi Hatice Işık, 28 Nisan 2021 tarihinde Gazi Caddesi’ndeki şarküteride eşi Mehmet Işık’ın yanında Ramazan Topay tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Olay yerinden kaçan Topay, bir süre sonra polis ekiplerince yakalanıp, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Topay, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Topay hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Burdur Ağır Ceza mahkemesinde yargılanan Ramazan Topay ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve mahkeme heyeti cezada indirim yapmadı.
Bölge istinaf mahkemesinin Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onamasının ardından sanık avukatının Yargıtay’a yaptığı itiraz esastan reddedildi ve oy birliği ile ömür boyu hapis cezası onandı.
Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin gerekçeli kararında yargılama sürecindeki işlemlerin usul ve kanuna uygun olarak yapıldığı, aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların toplanan delillerle birlikte gerekçeli kararda gösterilip tartışıldığı, hükme esas alınan ve reddedilen delillerin açıkça gösterildiği vicdani kanının dosya içindeki belge ve bilgilerle uyumlu olarak kesin verilere dayandırıldığı, alınan tüm raporların yeterli ve hüküm kurmaya elverişli olduğu, dava dosyası tekemmül ettirilerek karar verildiği, eksik incelemenin bulunmadığı, adil yargılanma ve savunma hakkının ihlalinin söz konusu olmadığı, eylemin sanık tarafından bilerek ve isteyerek öldürme kastı ile gerçekleştirildiğinin saptandığı, suç vasfı ile yaptırımların doğru biçimde belirlendiği, ilk haksız hareketin sanıktan kaynaklandığına e maktulden sanığa yönelen etki-tepki dengesini bozacak nitelikte haksız söz veya davranış bulunmadığına ilişkin Mahkemece yapılan değerlendirmede ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasında isabetsizlik bulunmadığı, takdiri indirimin Mahkemenin takdir yetkisi kapsamında, yasal, yerinde ve yeterli gerekçelerle sanık hakkında uygulanmamasına karar verildiği anlaşıldığından sanık müdafinin temyiz sebeplerinin incelenmesinde hukuka aykırılık bulunmamıştır. Oy birliğiyle temyiz isteminin esastan reddi ile hükmün onanmasına karar verilmiştir denildi.
Hatice Işık’ın ailesinin Avukatı Süleyman Uysal: “Hatice Işık davası Bucak ilçesini sarsan önemli bir dava olmuştu. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi bu davaya ilişkin olarak müebbet hapis cezasına hükmetmişti. Bu karara yapılan itiraz üzerine Antalya Bölge istinaf Mahkemesi müebbet hapis cezasını onayladı. Şimdi de elimize Yargıtay 1’inci Ceza Dairesinin müebbet hapis cezasını onaylayan kararı ulaştı. Bu kararın önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadın cinayetleri konusunda örnek karar olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu davalarda alınabilecek cezalarda önemli bir karar olarak düşünüyoruz. Umarım bir daha kadın cinayeti işlenmez, umarım kimse bu yola tevessül etmez diye düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber