BOZKURT, 44 YIL SONRA YERİNE KONULACAK | Gündemburdur.com
Son güncellenme :16.10.2021 8:07

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BOZKURT, 44 YIL SONRA YERİNE KONULACAK

16.10.2021 Cts, 8:07

BURDUR’da 1977 yılında yapılan molotoflu saldırıdan sonra kaldırılan Mete Han heykelinin yanındaki Bozkurt 44 yıl sonra yerine konulacak.
Mimar Yavuz Görey tarafından 1973 yılında Cumhuriyetin 50’inci kuruluş yıldönümünde yapılan Anıt heykeller ve rölyefler arasında yer alan Mete Han heykelinin yanında bulunan Bozkurt’a 1977 yılında molotoflu saldırı düzenlendi. Bu saldırıdan sonra kaldırılan Bozkurt heykeli bugün yaklaşık 13 yıldır evinde muhafaza eden HacerAyar isimli bir vatandaş tarafından Burdur Valiliği bahçesinde düzenlenen törenle Burdur Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Konu hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş; ” 1973 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50’nci yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde bir kültür bulvarı, kültür parkı ve kültür sarayı yapılmasına karar verildi. Kültür parkının içerisinde de 4 profesörümüzün Türk tarihi ile ilgili yapmış oldukları çalışmalarda ortaya koydukları raporun sonucunda birinci olarak Orhun Abideleri, hemen yanında Ergenekon’dan çıkış, davulla zurnayla Uygur askerlerinin savaşa gitme anıları, Selçuklu Devletini gösteren rölyef, Malazgirt Zaferini gösteren bir rölyef, İstanbul’un fethini gösteren rölyef, Türk ordusunun İzmir’e girişini gösteren rölyef, yine Mehmet Akif büstü ve İstiklal Marşı ile Gazi Meclisimizi gösteren bir başka rölyef ile beraber en son şu anda meydanda bulunan Atatürk büstü. Atatürk büstünde Mustafa Kemal’in yanında bayrak taşıyan bir mücahit, elinde defne yapraklarından zafer çelengi taşıyan bir asker, bir köylü kadınımız ve cepheye mermi taşıyan bir ihtiyarımız görünüyor. Bunun tamamının yaptırılmasına karar veriliyor ve 1977 yılında tamamlanıyor” dedi.
Arslantaş “1977 yılında nahoş bir hadise oluyor ve Metehan’ın yanındaki kurt kaldırılıyor. Bir depoya konuluyor. O günden sonra da hakkında çeşitli rivayetler var, şuradaydı, buradaydı diye. Geçtiğimiz ay içerisinde de bu saydığım eserlerin tamamı Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca tescil edildi. Artık Kültür varlığı olarak işlem görüyor ve kayda geçti. Hikmet Ökte başkanıma bu kurdu ‘bulsan bulsan sen bulursun’ dedim. Sağ olsun buldu. Ramazan Ayar beyefendi ailenin bize anlattığına göre bir hurdacıdan satın almış. Oraya kadar nasıl düştü onu da bilmiyoruz ama sahip çıkılmış görünüyor. Bugünde tescilli bir kültür varlığını Müze Müdürlüğüne aile teslim ediyor. Ben aileye, rahmetliye, başkanıma teşekkür ediyorum. Valilik olarak proje çerçevesinde asıl yerine Metehan’ın hemen yanına koyma niyetinde olduğumuzu ifade ediyorum” diye konuştu.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı ile ilgili bir soruya Vali Arslantaş, “Kültür varlığı olarak tescil edildi. Bir proje kapsamında taşımak istiyorsanız kurulumuza müracaat etmeniz gerekiyor’ diye de Koruma Kurulundan yazı geldi. Bununla ilgili bizim vereceğimiz kararın çok tatmin edici olacağını zannetmiyorum. Buna Burdurlunun karar vermesi gerekiyor. Burada anıları olan, yaşanmışlıkları olan, Burdur sevdalısı hemşerilerimizin karar vermesi gerekiyor. Buna Dirmil’li de dahil, Ağlasun’lu da dahil, muhtarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Belediye Meclisimiz, İl Genel Meclisimiz, gazetecilerimiz, vatandaşlarımız, tribünlerdeki taraftarlarımız ve öğrencilerimizin tamamının ortak bir kararıyla, en azından çoğunluğunun kararıyla yapılmasının uygun olduğunu değerlendiriyoruz”” ifadelerini kullandı.

Kurt heykelini teslim eden Askeriye Köyü’nden Hacer Ayar; “Eşim bunu getirdi. Biz buna sahip çıktık. 13 yıldır bizdeydi. Bizde buraya teslim ettik. Üzerini örttük öyle muhafaza ettik.” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber